Macierewicz Karykatura
Artykuł

Co Macierewicz zrobił dla Wojska?

Antoni Macierewicz Ministrem Obrony Narodowej był stosunkowo krótko, tylko 785 dni. Od 16.11.2015 aż do 9.01.2018. W tym krótkim czasie doprowadził do wielu zmian. Nie uda mi się w tak krótkim artykule zmieścić ich wszystkich. Czy są to zmiany na lepsze, czy na gorsze? Dajcie znać w komentarzach.

Śmigłowce

W niecały rok po zostaniu ministrem, Antoni Macierewicz ostatecznie rezygnuje z zakupu śmigłowców bojowych Caracal. Nie jest to jedyny zakup z którego on rezygnuje. Kilka miesięcy później wycofane są maszyny, którymi posługiwało się nadmorskie ratownictwo. Te ostatnie wycofano z racji na zły stan techniczny. A miały być zastąpione razem z zakupem Caracali.

Antoni Macierewicz, przedstawia szybko inną alternatywę. Polsko Ukraińska konstrukcja ma powstać w warsztatach Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Ukraińskiego Motor Sicz. Polska w tym programie, miała dla siebie zbudować, aż 50 wielopłatów.

Trzy lata później, 2 kwietnia 2019 okazuje się, że Polska Grupa Zbrojeniowa o tym projekcie nic nie wie.

Odejścia z wojska

Macierewicz zadbał o świeżą krew w wojsku. Za czasów jak był ministrem wojsko opuściło, aż 36 doświadczonych generałów. Z czego tylko 9 z racji wieku emerytalnego. Uzupełniono te braki nowymi nominacjami, powołano aż 46 generałów. Według niektórych, są to dość kontrowersyjne powołania.
Z racji na skalę tych odejść, ostatnio pozwoliliśmy sobie na żart w serwisie X.

Generałowie to nie jedyni żołnierze, którzy opuścili wojsko. Z porównywalnej, z najlepszymi jednostkami świata, jednostce GROM odeszło aż 74 świetnie wyszkolonych operatorów. Ta zła passa rezygnacji, rozpoczęła się po odwołania przez Macierewicza dowódcy GROM-u, płk Piotra Gąstała. To stanowisko, minister Macierewicz też obsadził swoimi ludźmi.

Młoda kadra zarządzająca

Macierewicz, zadbał by w ministerstwie mógł pracować w młodym dynamicznym zespole. Więc zatrudnił w nim takie gwiazdy jak np. Bartłomiej Misiewicz. Złośliwie nazywany dyletantem. W podobnym czasie w Polskiej Grupie Zbrojeniowej zatrudniono Roberta Gut. Nie udało się Macierewiczowi dokonać trwałej zmiany, gdyż obie te kariery szybko się skończyły po jego odejściu. Misiewicza aresztowano za nadużycie władzy, a pan Gut skłócony mocno w spółce PSG, musiał odejść na inną państwową posadę.

Wycofanie Polski z Eurokorpusu

Prawdopodobnie, tutaj Macierewicz chciał nas uniezależnić od naszych sojuszników. A jaki jest najlepszy sposób na nieposiadanie zobowiązań sojuszniczych? Zrywając sojusze.

Ministerstwo Macierewicza uznało, że Polska opuści Eurokorpus. To międzynarodowa jednostka wojskowa szybkiego reagowania. Została stworzona w celu uczestnictwa w różnego rodzaju operacjach, takich jak kryzysowe, humanitarne, ratunkowe oraz utrzymania pokoju.

Podsumowując

Oczywiście, artykuł ten, chociaż oparty na faktach, pisany był celowo w lekkim tonie. Aby do jak najszerszego grona odbiorców dotrzeć z informacją, ile daleko idących szkód dokonał Macierewicz. A to i tak nie są wszystkie z tych, które znaleźliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktywista i Programista. W dzień wyjaśniam błędy w kodzie by wieczorami wyjaśniać to co ukrywają politycy. Działacz społeczny i przedsiębiorca. Duży zwolennik rozwiązań systemowych, które nie ograniczają codziennego życia.