samolot na niebie. loty na niebie. loty morawieckiego
Śledztwa

Dziwne loty Morawieckiego

W jednym z pierwszych wpisów na tym blogu, wspomniałem jak Jarosław Kaczyński używał linii Jet Air podczas kampanii prezydenckiej 2010 roku. Niektórzy obserwatorzy kwestionowali legalność tych lotów, bo nigdy nie były rozliczone z Państwową Komisją Wyborczą.
Przygodę z lotnictwem mieli także Marek Kuchciński czy Beata Szydło. Kuchciński złożył przez to dymisję ze stanowiska Marszałka Sejmu. Korzystali oni z rządowych lotów do celów prywatnych.
Dlatego trzeba zadać sobie pytanie, czy wszystkie loty Morawieckiego rządowymi samolotami były w celach oficjalnych.

Loty Morawieckiego w czasie wyborów

Premier Morawiecki w czasie kampanii wielokrotnie latał samolotem rządowym. W przypadku podróży głów państw lub rządów, lotom przyznaje się status HEAD, co wiąże się z dodatkowymi i kosztownymi procedurami. Marszałkowie i premierzy mogą latać za darmo samolotami rejsowymi LOT-u, gdy podróżują w celach prywatnych. Przyjrzeliśmy się kalendarium na stronie premiera i porównaliśmy go z niektórymi lotami Mateusza Morawieckiego w okresie wyborów.

Wyborczy konwent partii – 2 Września 2023

Mateusz Morawiecki, premier Polski, odwiedził Śląsk w sobotę 2 września, gdzie spotkał się z mieszkańcami. Tego samego dnia należący do rządu Embraer 175 odbył lot do Katowic i wrócił do Warszawy następnego dnia po południu. To właśnie tym lotem powrotnym, potencjalnie miał lecieć Mateusz Morawiecki.

Spotkanie z mieszkańcami Tomaszowa Lubelskiego – 8 Września 2023

To jedyne wydarzenie na naszej liście, które potrafimy wytłumaczyć pracą Premiera. Gdyż po spotkaniu z wyborcami pojechał on do jednostki w Hrubieszowie. Tego samego dnia, rządowy samolot przeleciał w obie strony Warszawy do Lublina. Czyli na najbliższe lotnisko, jeżeli chce się podróżować do Tomaszowa Lubelskiego.

Spotkanie z wyborcami w Tarnowie – 9 września 2023

Tego dnia Mateusz Morawiecki wybrał inny samolot, Boeing 737 wykonał lot do Rzeszowa z Warszawy, a stąd już blisko do Tarnowa. Tego samego dnia samolot wrócił, lecz najprawdopodobniej pusty.
Gdyż taką samą trasę w dwie strony, następnego dnia rano pokonał znany nam już Embraer 175.

Konferencja prasowa w PZL Świdnik – 22 Września

Mimo, iż na tej konferencji Premier między innymi chwalił się, że PiS wprowadził aż 1500 projektów drogowych. To jednak z Warszawy do Lublina wyleciał rządowy samolot i tego samego dnia wrócił.

Początek trasy wyborczej PiSbusu – 25 Września

Tym razem, rządowy samolot znowu leciał do Lublina i wracał do Warszawy tego samego dnia. Wracał jednak najprawdopodobniej pusty, bo Mateusz Morawiecki po konferencji prasowej ruszył w trasę PiSobusem.

Aktywny dzień wyborczy w okolicach Wrocławia – 29 września

Tego dnia samolot wczesnym rankiem poleciał do Wrocławia. Lądował o godzinie 10:01. Tuż po tym locie, Mateusz Morawiecki pojawił się w Strzegomiu. Później pojawił się jeszcze w Wałbrzychu, Świdnicy i Lubinie. Samolot do Warszawy startował o godzinie 22:30. To na pewno był długi dzień dla pilotów czekających w samolocie.

Konwent PiS w Katowicach – 1 października

Tak jak miesiąc wcześniej. Konwent pisu, Także Katowice, ale w większej lokalizacji, bo w słynnym katowickim Spodku. Nawet samolot leciał ten sam.

Spotkanie z mieszkańcami Stalowej Woli – 2 października

Na dwa tygodnie przed wyborami Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Stalowej Woli. To miasto jest położone na północ od Rzeszowa. A właśnie to do Rzeszowa odbył się lot Morawieckiego, a przynajmniej rządowego samolotu, którym zwykle w tamtym czasie premier latał. Tego samego dnia, samolot wrócił do Warszawy.

Skutki

Same loty, które tutaj opisałem zużyły ponad 18,5 tony paliwa lotniczego. Płacone z kieszeni podatnika. Kodeks Wyborczy nie przewiduje, by z budżetu państwa tak wspierać kampanię wyborczą.

Zapytałem mailowo Mateusza Morawieckiego, czy jakoś uzasadni wyżej wymienione loty. Gdy tylko otrzymam odpowiedź, uzupełnię o nią ten artykuł. Dlatego zachęcam by śledzić dalsze działania powiem ze.

Jeżeli okaże się, że te loty rzeczywiście na celu jedynie miały wspieranie kampanii PiS, to konsekwencje mogą być ogromne.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktywista i Programista. W dzień wyjaśniam błędy w kodzie by wieczorami wyjaśniać to co ukrywają politycy. Działacz społeczny i przedsiębiorca. Duży zwolennik rozwiązań systemowych, które nie ograniczają codziennego życia.