Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej powstał 1997 roku na mocy art. 43. § 1 Kodeksu karnego wykonawczego. Za to kolejny art 43 § 2 mówi o tym, że ten fundusz możemy nazywać w skrócie Funduszem Sprawiedliwości.
Fundusz Sprawiedliwości jest państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym i świadkom. A także przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, zwany dalej „dysponentem Funduszu”.
Skąd Fundusz Sprawiedliwości ma pieniądze?
Z różnych źródeł min.
- z orzeczonych przez sądy nawiązek oraz świadczeń pieniężnych,
- potrąceń w wysokości 7% wynagrodzenia przysługującego za pracę skazanych zatrudnionych,
- wykonania kar dyscyplinarnych, o których mowa w art. 143 § 1 pkt 7 kodeksu karnego wykonawczego;
- spadków, zapisów i darowizn;
- dotacji, zbiórek i innych źródeł
Na co Fundusz Sprawiedliwości przeznacza takie środki?
Przytoczę tylko kilka z nich, a resztę można sprawdzić w ustawie kodeksu karnego wykonawczego art. 43 § 8, w tym artykule będą bardziej rozpisane na jakie cele idą takie środki. A teraz tylko kilka z nich:
- pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, zwłaszcza pomoc medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną, prawną oraz materialną, udzielaną przez jednostki niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, w tym stowarzyszenia, fundacje, organizacje i instytucje,
- pomoc postpenitencjarną osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz osobom im najbliższym, udzielaną przez zawodowych kuratorów sądowych oraz Służbę Więzienną
- działalność podejmowaną lub powierzoną przez dysponenta Funduszu, mającą na celu wsparcie i rozwój systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz pomocy postpenitencjarnej, przeciwdziałanie przyczynom przestępczości, w szczególności np. podejmowanie przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, w tym dotyczących przyczyn i uwarunkowań przestępczości oraz jej zapobiegania.
Dotacje z Funduszu…
By dostać dotacje trzeba wziąć udział w konkursie organizowanym przez Fundusz Sprawiedliwości. Oczywiście te pieniądze trzeba użyć na cele, które są ujęte w konkursie. Jeśli jednak dostaniemy dotacje, lecz nie wykorzystamy jej zgodnie z celem, to pieniądze trzeba zwrócić. Dokładne informacje o dotacjach i warunkach, można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 września 2017 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości.
Działania Funduszu
Sam w sobie działa na rzecz osób pokrzywdzonych poprzez szeroko pojętą pomoc. Działa również na pomocy postpenitencjarnej, a także przeciwdziałaniem przestępczości.
Fundusz również organizuje konkursy by różne organizacje mogły skorzystać z dotacji. I szerzyć również tę pomoc, czasami na mniejszą lub większą skalę.
Aktywistka, mocno zaangażowana w strajki kobiet i pomoc Ukrainie. Na codzień studentka Logistyki w E-commerce